Amazon Ülkeleri

En son güncellendiği tarih: 6 May 2020

Amazon denildiğinde insanların aklına ilk olarak Amazon Amerika gelmektedir. Fakat Amazon yalnızca Amerika'dan ibaret değildir.

Amazon dünya çapındaki 14 ülkede, kendine ait lokasyonu vardır, bunlar: Çin, ABD, Japonya, Kanada, Brezilya, Meksika, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Hindistan, Avustralya. 

Amazon.ca Canada

Amazon.cn China

Amazon.co.jp

Japan

Amazon.co.uk United Kingdom Gibraltar Guernsey Ireland Isle of Man Jersey

Amazon.com.au Australia New Zealand Christmas Island Cocos (Keeling) Islands Heard & McDonald Islands Norfolk Island Cook Islands Niue Tokelau

Amazon.com.br Brazil

Amazon.de Germany Austria Liechtenstein Switzerland Luxembourg

Amazon.es Spain Andorra

Amazon.fr France metropolitan Switzerland Luxembourg Monaco Belgium

Amazon.it Italy Vatican City San Marino Switzerland

Satıcılar ABD sitesine kayıt olduktan sonra, Kanada sitesinden de satışa uygun hale gelmiş olacaklar, aynı Avrupa'daki sitelerden birinde mağaza açtıklarında, diğer beş ülkenin sitesinde olduğu gibi. 

Bu noktada, belli başlı satış istasyonlarına kısaca bir göz atalım: 

ABD istasyonu: Amerika, Çinli satıcıların en çok faaliyet gösterdiği sitedir. Ancak az satıcılı kolay gelir elde edilen o dönemler çok eskilerde kaldı ve ABD'deki rekabet son yıllarda oldukça şiddetlendi. Bununla birlikte, ABD istasyonu hala satış hacmi açısından en büyük kapasiteye, en eksiksiz kategorilendirmeye ve en düşük giriş koşullarına sahip pazar olma özelliği ile hala yeni satıcıları bir mıknatıs gibi üzerine çekmeye devam ediyor. 

Kanada istasyonu: Kanada ve Meksika istasyonları ABD istasyonundan sonra açıldığından, Kanadalı alıcılar da ABD Amazon'da alışveriş yapmaya alışıklardır. Bu nedenle ABD istasyonunun ürünlerini satış için Kanada istasyonuna senkronize etmek daha satıcılar arasında daha yaygındır. 

Meksika İstasyonu: Durumu Kanada istasyonu ile aynıdır, ancak lojistik engeller gibi çeşitli nedenlerden dolayı Meksika'da faaliyet gösteren satıcı sayısı çok daha azdır. 

Japonya İstasyonu: Japonya pazarında büyük bir satış hacmi ve büyük bir nüfus var. Buna karşın Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu gibi çok fazla rakip yok. Evet, bu nispeten satıcıların iştahını kabartan bir durum ancak Japonların alışveriş alışkanlıkları, eğilim ve beğenileri ise dünyanın birçok ülkesinden daha değişik ve ilginç. Örneğin ürünlerinizin satılması için sadece ürün kalitesinin değil, ambalajının da güzel olması Japonlar için çok çok önemlidir. 

Avrupa istasyonu: Avrupa'daki Amazon mağazalarında bulunan satıcılara göre Almanya Avrupa'nın en büyük bilimini oluşturuyor. Almanya’yı, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya takip ediyor. Avrupa satış yapılabilmesi için birçok ön koşul mevcut. Buna rağmen son yıllarda da giderek daha fazla satıcı bu koşulları yerine getirerek Avrupa’da satış yapmaya başlıyor. 

Avustralya istasyonu: Avustralya seyrek nüfusuna kıyasla satın alma gücü hala oldukça güçlü bir ülke. Ayrıca İngilizce konuşulan bir ülke olarak, yabancı satıcılar için Japonya ve Almanya ile karşılaştırıldığında daha uygun. Bu anlamda dil konusunda Avustralya istasyonu, nispeten daha kolay bir ülke. 

Hindistan istasyonu: Kalabalık nüfus, düşük fiyatlar, gelişmemiş lojistik ağ, ağır dini inançlar nedeni ile bu büyük satış alanı, girişimciler için hala bir çöl gibi.
27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör